کسب وکار اینترنتی،آنلاین،دورکاری

دورکاری چیست؟

عده ‏ای دورکاری را، کار از راه دور می‏نامند اما به طور کلی دورکاری را می ‏توان به دو صورت معنا کرد اول اینکه کارمند اداری یک شرکت که مدیر این شرکت به کارمند خود پیشنهاد دهد کار خود را درخانه انجام دهد، صورت دوم افراد فریلنسر که این افراد به صورت آزاد برای چند شرکت به طور همزمان کار می‏کنند. اگر دورکاری را به مفهوم هر دو دسته بندی کنیم در ادامه مقاله بیشتر درباره این موضوع صحبت می‏کنیم.

کار از راه دور چیست؟

این سبک کار کردن به افراد این امکان را می‏دهد به دور از فضای سنتی اداری کار کنند. به عبارتی افراد برای کارکردن نیاز نیست در یک مکان دور هم جمع شوند می‏توانند به جای اینکه هر روزه مسیر خانه تا محل کار را طی کنند و بعد از طی‏ کردن مسیر طولانی و تحمل ترافیک به دفتر کار برسند و از یک میز مشخص استفاده کنند، پروژه های خود را از هر کجا که بخواهند انجام دهند و به اهداف خود برسند.

تاریخچه دورکاری

از اواخر سال‏های 1970میلادی زمانی که افراد به رایانه‏ ها و اینترنت دسترسی پیدا کردند، رویای کار از راه دور شکل گرفت. جک ام. نیلز پدر دورکاری نامیده می‏شود وی اولین فردی است که به اندیشه دورکاری پرداخت. در آن زمان شعار ” کار آن چیزی است که ما انجام می‏دهیم، نه آن جایی که می‏رویم.” به وجود آمد.

انگیزه افراد برای دورکاری

بسیاری از افراد دورکاری را یک مزیت می‏دانند چراکه  از رفت و آمد روزانه افراد به محل کار جلوگیری می‏کند همچنین در زمان دورکاری افراد می‏توانند به مسئولیت‏های خانوادگی خود برسند.  افراد متعهد به کار برای یک شرکت نیستند می‏توانند با کارکردن برای چند شرکت درآمد خود را افزایش دهند. افراد گاها در سرکار دچار حواس‏پرتی می‏شوند ممکن است یک کار را چند بار انجام دهند یک چرت 20 دقیقه‏ای به آنها کمک می‏کند کار با کیفیت‏ تری انجام دهند ولی یک چرت 20 دقیقه‏ای در محل کار امکان پذیر نیست، اما با دورکاری ساعات کاری متغییر است.

 

مزایای دورکاری

 • مزایای فردی
 1. حواس‏پرتی کمتر از همکاران
 2. انعطاف‏ پذیری بیشتر برای انجام کارهای روزمره
 3. مدیریت بهتر زمان‏بندی شخصی
 4. صرفه‏جویی در وقت و هزینه‏های رفت و آمد
 5. رضایت شغلی بالاتر
 • مزایای شرکت
 1. ماندگاری کارمندان برای طولانی ‏مدت است.
 2. اغلب بهره ‏وری بالاتر
 3. ساعات کمتر از دست رفته به دلیل مشکلات ترافیکی
 4. کاهش غیبت‏ها و از زیر کار در رفتن
 5. صرفه‏ جویی در انرژی و هزینه ‏های نیازهای فضای اداری
 6. تعداد کاندیدهای احتمالی یک شغل را افزایش می‏دهد

چالش‏های دورکاری

 • معایب شخصی
 1. انزوا و گوشه‏ نشینی فرد
 2. عدم ‏تفکیک بین محل زندگی و محل کار
 3. حواس‏پرتی بیشتر از خانواده
 4. ساعات کاری بیش از حد
 5. آگاهی کمتر از تغییرات در شرکت
 • معایب شرکت
 1. مشکل در برقراری تماس و ارتباط با همکار
 2. مشکل ارتباط بین همکاران در کارهای تیمی
 3. مشکل ارتباطی بین همکار و مشتریان
 4. تأخیر احتمالی در خدمات مشتری

انواع دورکاری

 •  نوع اول

همانگونه که در مقدمه گفتیم دورکاری از نوع اول زمانی است که شرکت به فرد حق انتخاب برای کار در محیط اداری یا خانه را به شخص دهد اگر فرد کار در محیط خانه را انتخاب کند نیاز به وسایل کاری، تکنولوژی دارد همچنین برای ایجاد سخت ‏افزارها و نرم ‏افزارهای مربوط به کار، ارائه پشتیبانی هزینه‏ هایی در بردارد. این هزینه ها برعهده شرکت خواهدبود و از آنجایی که ساعات کاری فرد به اندازه ساعات کاری افراد اداری است از همه حقوق و مزایایی تعلق گرفته به بقیه کارکنان بهره می‏برد.

 •  نوع فریلنسر

فریلنسرها افرادی هستند که الزاما به استخدام یک شرکت در نمی‏ آیند این افراد به طور مستقل کار می‏کنند و ممکن است در یک زمان برای چند جا کار کند این افراد بر اساس کاری که انجام می‏دهند حقوق دریافت می‏کنند و از مزایایی مثل بیمه و بازنشستگی از طرف شرکت برخوردار نیستند این افراد شامل نویسندگان، طراحان وب، بازاریاب های آنلاین و… هستند.

 

 

وسایل مورد نیاز برای دورکاری

 1. کامپیوتر
 2. اینترنت
 3. یک برنامه برای کنفرانس تصویری یا تلفنی
 4. ایمیل
 5. یک تلفن هوشمند

دورکاری مناسب چه افرادی نیست؟

 1. اگر فردی هستید که می‏خواهید زندگی فردی و شغلی شما جدا باشد توصیه می‏کنیم اصلا دورکاری نکنید چراکه بیشتر در زندگی شخصی غرق می‏شوید.
 2. فردی که انگیزه بالایی نداشته باشد، در زمان دورکاری کسی نیست که به شما انگیزه بدهد اگر فکر می‏کنید بعد ازیک شکست در کار ناامید می‏شوید این کار به شما توصیه نمی‏کنیم.
 3. افرادی که برای فراموشی مشکلات شخصی، تعامل بیشتر با افراد کار می‏کنند این نوع کار مناسب آنها نیست.

نتیجه ‏گیری

با تشکر از تکنولوژی، فرصت‏های شغلی دورکاری بیشتر شده است. افراد دورکار اصولا قشر کم سن جامعه و افراد دانشجو را تشکیل می‏دهد، این افراد مستعد و پرتلاش هستند. باتوجه به روحیات خود به این کار روی بیاورید اگر شما یک مادر هستید که نمی‏توانید فرزند خود را رها کنید پیشنهاد ما کار از نوع دورکاری است. هیچ زمانی برای کارکردن دور نیست اگر شرایط به شما امکان کارکردن در یک مکان را نمی‏دهد شما با دورکاری شرایط را تغییر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست