پیش‌بینی کارآفرینی در سال 99

مدیر12 _ آموزش کارآفرینی
  • نویسنده : سبحان قاسمیان
  • موضوع : پیش‌بینی کارآفرینی در سال 99
  • سایر آثار نویسنده : کتاب کارمندی یا کار آفرینی؟ _ کتاب 12 ماه یا 12 سال؟
  • مقالات مرتبط : خرید ملک
پیش‌بینی اتفاقات آینده چه لزومی‌ دارد؟!

 پیش‌بینی آینده باعث افزایش آمادگی ما در برخورد و واکنش با مشکلات و بحران‌های پیش رو می‌شود. بنابراین بدون پیش‌بینی نمی‌توان برای رشد کسب‌وکار برنامه‌ریزی کرد.

برای کسب‌وکار نیازی به پیش‌بینی‌های دراز مدت، چندساله نیست. هرچند برخی از جنبه‌های کسب‌وکار نیاز به پیش‌بینی‌های طولانی تری دارند. اما در مورد مسائل اقتصادی کسب‌وکار، دوره‌های پیش‌بینی را می‌توانید حتی خیلی کمتر از یک سال برسانید. مثلاً می‌توانید هرماه جلسات شخصی داشته باشید و شرایط یک ماه آینده را تا حدودی پیش‌بینی کنید.

دقت پیش‌بینی‌های گذشته

به نظر من سال ۹۸ همانند سال ۹۷ سال سختی بود. اما سختی کمتری نسبت به ۹۷ داشت. ازنظر من سال ۹۷ برای کارآفرینان و کسب‌وکارها و درمجموع ایران سال سخت‌تری بود.

سال 97 تورم بی‌سابقه‌ای داشتیم. در برخی بخش‌های اقتصادی بیش از ۳۰۰ درصد تورم داشتیم. اگر خاطرتان باشد قیمت دلار در اوایل سال ۹۷ نزدیک ۴۰۰۰ تومان بود. اوایل ۹۸ قیمت دلار به بیش از ۱۲۰۰۰ تومان افزایش یافت.

بازار طلا نیز به تبع بازار ارز بیش از ۳۰۰ درصد تورم داشت. قیمت سکه نیز که اویل سال ۹۷ حدود ۱میلیون تومان بود و اویل ۹۸ به بیش از ۴ میلیون تومان رسید.

اگر خودروی پراید را شاخص قیمت‌گذاری خودروهای دنیا در نظر بگیریم! اوایل ۹۷ قیمت خودروی پراید حدود ۲۰ میلیون بود ولی در اوایل ۹۸ به ۵۰ میلیون رسید.

بازار مسکن نیز در سال 97 تورم را تجربه کرد. از سال ۹۷ به بعد قیمت ملک به‌خصوص مسکن تا ۵/۳ برابر افزایش یافته است.

روند صعودی تورم در سال ۹۸ با شدت کمتری ادامه پیدا کرد. سال ۹۸ میانگین تورم ۴۰ درصد اعلام شد. به نظر می‌رسد تورم از این مقدار بیشتر بوده باشد.

به‌هرحال نابودی برخی کسب‌وکارها در سال ۹۷ ناشی از عدم آمادگی در برابر تورم سنگین این سال بود. کسب‌وکارهایی که در این شرایط دوام آوردند، حتی رشد نیز داشتند. این کسب‌وکارها آمادگی کافی برای شرایط تورم شدید را داشتند.

پیش‌بینی سال ۹۹

به نظر شما آیا تورم متوقف خواهد شد؟ قاعدتاً این‌طور نخواهد بود. تورم ادامه خواهد داشت. البته کارشناسان خوش‌بین نرخ تورم در سال 99 را کمتر از سال ۹۸ پیش‌بینی می‌کنند. ما نیز آرزومندیم این‌گونه باشد و اتفاقات تورم سال‌های اخیر تکرار نشود.

احتمالاً قیمت دلار، ارز، طلا، خودرو و مسکن بازهم به نسبت هم افزایش خواهند داشت. با توجه به مشورتی که از مشاوران و کارشناسان خود گرفته‌ام پیش‌بینی شده که در سال 99 اجاره مسکن به شدت افزایش خواهد یافت. چون سال‌های گذشته قیمت ملک افزایش چند برابر داشت اما این افزایش قیمت در اجاره مقدار کمتری بود. در سال 98 اجاره‌ها بین 20 تا 50 درصد افزایش داشت. پیش‌بینی می‌شود امسال تا حدود 100درصد اجاره مسکن افزایش داشته باشد.

از آنجایی که موضوع اجاره مسکن امسال مشکل مهمی خواهد بود از دوستان مستأجر خواهشمندم تدبیری برای این موضوع بیاندیشند.

برخورد افراد تماشاچی و چابک

در زمان ایجاد تغییرات در شرایط اقتصادی برخوردهای متفاوتی از سوی مردم دیده می‌شود. متأسفانه اغلب جامعه یعنی بیش از ۹۰ درصد مردم تماشاچی هستند. به‌محض مشاهده این تغییرات خستگی و بی‌انگیزگی و نامیدی به آن‌ها هجوم آورده و آن‌ها را در حسرت گذشته نگه می‌دارد. آن‌ها معمولاً صبح خود را با آرزوی بازگشت به سال‌های گذشته شروع می‌کنند. حال‌آنکه این غیرممکن است و وقتشان را در مقایسه قیمت‌ها هدر می‌دهند. من دوستانی را می‌شناسم که حتی دلار را از نزدیک ندیده‌اند و از تأثیر قیمت دلار در زندگی و کسب‌وکارشان بی‌خبرند اما منابع خبری را دنبال می‌کنند. اپلیکیشن هایی روی موبایلشان نصب کرده‌اند که آن‌ها را لحظه‌به‌لحظه از قیمت دلار باخبر کند.

افراد تماشاچی به شدت دنبال کننده اخبار هستند و به علت بار منفی زیاد اخبار، همواره انگیزه خود را از دست می‌دهند و استراتژی این افراد عدم انجام هر کاری در این وضعیت اقتصادی است. آن‌ها همواره منتظر آینده هستند. متأسفانه این روند بیشترین خسارت را متوجه این قشر می‌سازد.

در کنار افراد تماشاچی افراد دیگری هم هستند که ما آن‌ها را چابک می‌نامیم. ازنظر من کارآفرینان باید جزء همین دسته باشند. افراد چابک متأسفانه درصد کمی از جامعه را تشکیل می‌دهند. من از شما می‌خواهم که جزو افراد چابک در کسب‌وکار باشید.

در شرایط تغییرات اقتصادی چه کارهایی باید انجام دهیم؟

گفته شد باید چابک باشیم. نباید شرایط جدید اقتصادی را بحران دانست بلکه باید آن‌ها را پذیرفته و در قبال آن‌ها واکنش مناسبی داشته باشیم برای نجات از این شرایط توصیه هایی برای شما دارم:

۱. کاهش هزینه‌ها

معمولاً در کسب‌وکارها نیازمند یکسری مواد اولیه هستیم. باید به دنبال مواد اولیه ارزان‌تر و در عین حال باکیفیت باشیم. در زمان خرید از چند منبع پیگیری کنیم. به دنبال منابع جدید و مطمئن دیگری نیز باشیم. هزینه دستمزد کسب‌وکار خویش را به شدت کاهش دهیم. البته منظور از این موضوع، کاهش حقوق همکاران نیست. بلکه برعکس به دنبال افزایش حقوق آن‌ها باشید. قطعاً به دلیل متحمل شدن فشار زیاد در هنگام تورم باید از جانب شما مورد حمایت قرار گیرند.

برای کاهش هزینه دستمزد، توجه خود را روی بازدهی همکاران خود متمرکز سازید. با دادن انگیزه و آموزش‌های مناسب به همکاران، به شدت می‌توانید بازدهی آن‌ها را افزایش دهید. استفاده بیشتر از تکنولوژی‌ها نیز در این راه شما را یاری می‌رساند. مثلاً من با ایجاد آموزش‌های آنلاین در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کردم (صرفه‌جویی در اجاره سالن پذیرایی و … ) شاید این کار کیفیت لازم را نداشته باشد ولی در زمان‌هایی که امکان برگذازی مراسم حضوری نیست می‌توان از این روش استفاده کرد و این برای شما نیز به‌صرفه است.

۲. افزایش فروش

در زمان تورم شدید درآمد خریداران کاهش ولی دقت آن افزایش می‌یابد. چون نیازمند بودجه بندی درآمد خویش می‌باشد. با هر تورم اقتصادی خریداران دوست دارند پول کمتر بدهند ولی خدمات بیشتری بگیرند. بنابراین تعداد مشتریان ممکن است کمتر شود. در صورتی که با بازاریابی مناسب می‌توان مشتریان مناسب جذب کرد. همواره باید به دنبال جذب مشتری باشیم. رسانه های ارزان‌تر را امتحان کنید.  در صورتی که بازدهی مناسبی داشتند بودجه کافی برای رسانه اختصاص دهید.

۳. سرمایه گذاری امن

به‌عنوان کارآفرین باید در کنار کسب‌وکارتان سرمایه گذاری هم بکنید. نباید تمام سود خود را در کسب‌وکار خودتان سرمایه گزاری کنید. باید بخشی از درآمد و سود خالص خود را خارج از کسب وکارتان سرمایه گذاری کنید (حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد از سود خالص).

یکی از جاهای مناسب برای سرمایه گذاری، ملک است. اگر مستأجر هستید در اسرع وقت اقدام به خرید واحد مسکونی بفرمایید. اگر مالک خانه هستید حتماً محل کسب‌وکار خود را خریداری کنید. بورس نیز جای مناسب برای سرمایه گذاری است. بورس نیازمند کسب آموزش و اطلاعات است. بازار طلا و ارز هم می‌تواند محلی برای سرمایه گزاری باشد. البته من توصیه نمی‌کنم.

فیلم آموزشی چرا باید ملک بخریم؟ را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست