مدیر12 _ آموزش کارآفرینی
  • نویسنده : سبحان قاسمیان
  • موضوع : حفظ کسب‌وکار در شرایط بحران و تعطیلی
  • سایر آثار نویسنده : کتاب کارمندی یا کار آفرینی؟ _ کتاب 12 ماه یا 12 سال؟
  • مقالات مرتبط : خرید ملک

بحران کرونا

شاید در چند ده سال اخیر با چنین تعطیلی طولانی روبرو نشده ایم. حتی از تعطیلات تابستانه مدارس هم در حال بیشتر شدن است. کم کم در حال تنفر پیدا کردن از تعطیلی هستیم.

با اینکه خیلی از کارآفرینان از این تعطیلی برای انجام کارهای عقب مانده مثل: اختصاص وقت بیشتر به خود و خانواده، مطالعه و برنامه ریزی برای کسب‌وکارشان استفاده کردند. اما برخی از ما کارآفرینان به دلیل درگیری های مالی که داریم دچار بحران عدم تمرکز شده ایم. بیشتر وقت ما صرف نگرانی در مورد مسائل مالی می‌شود و نمی توانیم با تمرکز به کارهای فکری و استراحت بپردازیم.

غریزه ذخیره سازی

یکی از خصوصیات غریزی که در اکثر موجودات زنده وجود دارد غریزه ذخیره سازی است. شاید یکی از دلایل بقاء اکثر گونه های موجودات روی زمین به دلیل وجود رفتار ذخیره سازی است. اکثر موجودات سعی می کنند در دورانی که دسترسی به آب و خوراک و یا سایر نیازهای خود دارند به اندازه کافی ذخیره کنند. از ذخائر خود در صورتی که در معرض کمبود قرار می گیرند استفاده می کنند.

غریزه ذخیره سازی مالی انسان

یکی از غریزه های خیلی جالب در اغلب انسانها، ذخیره سازی مالی است. همه انسانها می دانند که برای اطمینان باید مقداری ذخیره مالی داشته باشند. اما چقدر ذخیره لازم است؟ چگونه باید این ذخیره را ایجاد کرد؟

محاسبه ذخیره مالی مورد نیاز

وقتی این سئوال را از افراد مختلف پرسیدم به پاسخ مبهمی رسیدم. هرچه بیشتر بهتر! نکته مهم در مسائل مالی این است که باید عدد و رقم مطرح کرد. رسیدن به هدفهای مبهم غیر ممکن است. حتی اگر شما به جایی برسید مطمئن نیستید که به هدفتان رسیده اید یا نه.

به راستی مقدار مورد نیاز ذخیره مالی برای هر فرد چقدر باید باشد؟

مقدار ذخیره مالی بر اساس نیاز هزینه‌ای ما محاسبه می‌شود. مثلاً اگر در ماه حداقل 5 میلیون تومان هزینه دارید پس نیاز هزینه‌ای ماهانه شما 5 میلیون تومان است. اگر درآمدتان کمتر از این مقدار است پس باید راهکارهایی برای کاهش هزینه‌های خود پیدا کنید و یا اینکه درآمدتان را افزایش دهید.

(فیلم برخورد با تورم را ببینید)

ذخیره مالی چه مدتی باید بتواند جوابگوی نیازهای ما باشد؟

حداقل زمان برای استفاده از ذخیره مالی یک سال است. یعنی باید حداقل به اندازه یکسال اینده ذخیره داشته باشیم. حداکثر زمان ذخیره مالی هم تا پایان عمر است. یعنی شما از الان باید برای ذخیره سازی تا پایان عمر بر اساس هزینه‌هایی که دارید برنامه ریزی کنید. لازم نیست برای بعد از خودتان هم ذخیره کنید! هر نسل برای خودش ذخیره خواهد کرد!

اگر نیاز هزینه‌ای شما ماهانه 5 میلیون تومان است بنابراین شما باید در سال حداقل 60 میلیون تومان پس انداز و ذخیره سازی داشته باشید. حتماً در حال بهانه آوردن هستید. نمی‌شود، نمی توانم، درامد ندارم، تورم زیاد است و…

بجای بهانه گیری، هدف بگذارید که تا پایان امسال مثلاً 60 میلیون تومان ذخیره مالی داشته باشید. چگونه؟

چگونه ذخیره مالی بسازیم؟

دو روش ذخیره سازی مالی وجود دارد:

  • پس انداز
  • پیش انداز

در روش پس انداز، شما بعد از کسر هزینه‌هایتان مبلغ مازاد بر درآمدتان را ذخیره می کنید. این روش معمولا خیلی جواب نمی دهد و اکثر افراد سعی می کنند در حد درامدشان هزینه کنند. بنابراین مبلغی برای پس انداز باقی نمی ماند.

در روش پیش انداز، ابتدا مبلغ ذخیره مشخص می‌شود و از درامد برداشت می‌شود و سپس از باقیمانده برای هزینه‌ها استفاده می‌شود. چگونه؟

از چه مبلغی برای ذخیره مالی شروع کنم؟

به هیچ عنوان توصیه نمی کنم که تمام درامدتان را ذخیره کنید. این کار نه تنها نتیجه ای ندارد بلکه به شدت خطرناک است. چون انگیزه و امید شما را کم می کند و تلاشتان کمتر خواهد شد. پس بیش از 50 درصد درآمدتان را حق ندارید ذخیره کنید. مثلاً اگر درامدتان 5 میلیون تومان است می‌توانید در ماه اول شروع ذخیره سازی، فقط 10 درصد درآمدتان را ذخیره کنید (500هزار تومان). ماه بعد می‌توانید این رقم را به 15 درصد افزایش دهید. به طوری که مثلاً بعد از شش ماه شما 50 درصد درآمدتان را ذخیره می کنید.

راههای افزایش مبلغ ذخیره مالی

نمی‌شود. نمی توانم. همه چیز گران است. کار نیست و… با این بهانه ها شما هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید. بجای بهانه پیدا کردن به دنبال راههای انجام کارها باشید.

دو راه برای افزایش مبلغ ذخیره مالی وجود دارد:

  • کاهش هزینه‌ها
  • افزایش درآمد

در فیلم برخورد با تورم راهکارهایی برای کاهش هزینه‌ها و افزایش درامد آموزش داده ام. انها را یکبار امتحان کنید و از نتیجه شگفت زده خواهید شد.

خلاصه

به فکر ذخیره سازی مالی باشیم که حداقل یکسال بتوانیم هزینه‌هایمان را بپردازیم. از روش پیش انداز برای شروع ذخیره سازی استفاده کنیم. هدف گذاری و برنامه ریزی برای ذخیره سازی سالیانه داشته باشیم. برای اینکه ذخیره مالی، رشد داشته باشد روشهای مناسب سرمایه گزاری را استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست